2-Yalancı (Egodistonik) Eşcinsellik

Egodistonik (ego-dystonic) ego’ya uyumsuz eşcinsellik demektir, yani kişinin kendi tutum, eğilim, davranış ve düşüncelerini kabul edilebilir bulmamasıdır. Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarından acı çeken, bunaltı duyan, benliğe yabancı eşcinselliği olan kişilerdir.

İradeleri genellikle çok zayıf olan yalancı eşcinseller, eşcinsel etiketini ve bu etiketin ima ettiği her şeyi reddederler. Bu kişilerin bilinçdışlarında yadsıyamayacakları bir eşcinsel yönleri olsa da eşcinsel kültürün işaret ettiği yaşama biçimini ve değerleri benimsememektedirler. Bu yüzden de değer yargıları ile cinsel eğilimleri arasında derin bir çatışma yaşarlar. Bu tür kişilerin kişilik gelişimi öyküleri homoerotik arzularla yüklü olmasına rağmen, bu duygulara boyun eğmek yerine eşcinsel yönelimlerinin üstesinden gelmeyi hedeflemektedirler ve tedavi olmak istemektedirler. Kendi değerler sistemi ile cinsel yönelimi arasında bir bölünme yaşayan bu kişiler, temelde yaşamın heteroseksüel örüntüsü ile özdeşim kurmuştur. Ayrıca kişisel gelişimlerinin, hemcinslerine olan cinsel eğilimleri yüzünden derinden derine engellendiğini hissetmektedirler. Çünkü bu kişilere göre eşcinsel bir yaşam tarzını benimsemek bir yalanı yaşamak gibidir.

Eşcinsel hayatı son derece acı veren, karmaşa yaratan ve yaşamı zorlaştıran yıkıcı bir güç olarak gören bu kişiler; gerçek anlamda huzur bulmayı, cinsel eğilimleriyle ilgili olarak sürekli ve belirgin olarak yaşadıkları bu sıkıntıdan kurtulmayı ve tedavi olmayı isterler.

Tedaviye yanıt verebilen, üçüncü sıradaki tiptir. İlk sırada eyleme vurulmayan eşcinsellik, ikinci sırada ise geçici eşcinsellik yer alır. Gerçek eşcinsellik tipi tedavi edilemez, diğer tipler ise tedavi arayışında değillerdir.

Tedaviye çok yüzgüldürücü olmasa da yanıt verebilen yalancı eşcinsllikte; “güçlü bir iradeye sahip olduğunda hayatının nasıl olacağını hayal et, böylece içinde güçlü bir iradeye sahip olmak için bir istek de oluşacaktır” diyerek eşcinsel yönelim terapisine başlanır. Eşcinsel eylem süresi, sıklığı ve içeriği, yaş, aktif, pasif olmak, vb. faktörler tedavide çok öenmli bir yer tutabilir.

6 thoughts on “2-Yalancı (Egodistonik) Eşcinsellik

 1. Bu tamamen uydurmaca… Hangi psikolojik kaynakta bu tip bir eşcinsellik var? Buyrun gösterin bakalım! Kaynağı da geçtim, hangi saygın biliminsanı bir makalesinde eşcinselliği sizin gibi "tip"lere ayırmış?

  Yok. Psikoloji ve psikiyatri bilimlerinin farklı yönlerinde bile eşcinsellik bu tip bir ayrıma gitmez, sizler yaşadığınız geçiş dönemlerini yazmışsınız ve tabi bir de obsesif komplüsif kişilik bozukluğuyla karıştırmışsınız!

  Bir insan kişiliğine ters düşen, bilinç altında onu rahatsız eden HİÇBİR ŞEY DEĞİLDİR! Kişi ya eşcinsellikten hoşnuttur ya da eşcinsel değildir, eşcinselliğinden hoşnut olmaktan rahatsız olmak apayrı bir durumdur, ha bir de yazının sonu gerçekten vurucu olmuş;

  "Eşcinsel eylem süresi, sıklığı ve içeriği, yaş, aktif, pasif olmak, vb. faktörler tedavide çok öenmli bir yer tutabilir."

  Yuh diyorum! Bizlere gelmeden önce kaç tane homofobik veya obsesif hasta arama motoru yardımı ile bu sayfayı okuyacak ve kendini eşcinsel sanıp hayatını ve işimizi zorlaştıracak, keşke bunu da düşünebilseniz…

  1. Psikiyatri zaten tamamen uydurmaca, hadi artık kendimizi kandırmayalım, hepimiz kendi gözlemlerimizi, tecrübelerimizi gözden geçirelim, artık dürüst olalım, psikiyatri dalı tıp biliminin en köklü ancak günümüzde en başarısız parçası halindedir. YILLAR SONRA BUNU ANLAYIP SİNDİREBİLMEK GÜÇ OLSA DA, bunun sorumlusu oturduğu yerden homurdanan biz psikiyatristler değil miyiz? Körler sağırlar birbirini ağırlar, durum bundan ibaret bunu bir kez daha görüp hissetmenin acısı ile … toplumlumdan uzak (ama sorsanız en içinde olan) empatiden yoksun, iç görüsünü zaten ilk başta psikiyatrist olmakla yitirmiş bizler gerçeği görmekten korkanlarız … çünkü belki de … onlar hasta (!) kaldıkça bizler sağ çıkacağız …

 2. yukarıda yazılmış olan uzmanımızın dediği tipteki ayrıl gerçekten çok doğru bunu kanıtını yaşamış bulunmaktayım fazla söze gerek yok uzman ap açık ortaya konuyu anlatmış bende bu duygularla parçalanıyorum.umarım bu kimlik benliğinden kurtulacağım ama yanlızım tedaviye ihtiyacım var.

  mail adresimi gerçekçi yazamıyorum

 3. Yazdıklarınızda büyük çelişki var. Şu an eşcinseller üzerine bir proje hazırlıyorum. Yazdıklarınızın ne derece doğru olduğunu bilmiyorum (ki bunların hepsi bana göre sizin akşam oturup düşünüp yazıya aktardığınız şeylerdir) Lütfen bilmediğimiz ve ya bilipte emin olmadığımız ve gerçeklik payının tartışılabilir olan bilgileriniz yazmayın okuyucunun aklını karıştırmayın.

 4. Ecinsellik tamamen düşünce ile ilgilidir.Kişi dinen eşcinsel olamaz değil,eşcinselliği yaşayamaz.yani dinen dahi eşcinsel olman problem değil,lakin cinsel ilişki yaşaman eşcinsinle işte o problem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir