3-Eyleme Vurulmayan Eşcinsellik

Eşcinsel eğilim, dürtü, duygu ve davranışlarını diğer insanlardan gizleyen ve eyleme vurmayan yani eşcinsel yönelimi olsa da kendi cinsiyle ilişkiye girmeyen kişilerdir.

Eyleme vurmak nasıl bir kişinin kendi kimliğiyle ilgili verdiği bir kararsa, eyleme vurmamak da yine aynı şekilde, kişinin bilinçli tercihi ile verdiği bir karardır.

Eşcinsel yönelimlerini açıklamayıp, kendi içinde saklamak; kendini anlamak, gelişmek ve ihtiyaç duyarsa değişmek için gerekli olan ortamı ve dinamizmi yaratabilen bu kişiler için; saklı olmak veya eyleme vurmamak, başlı başına bir seçim, mücadele, dayanışma, inanç ve kişisel gelişim biçimidir; çoğu zaman kendini aşma sürecine açılan içsel bir mekân gibidir. Bu kişiler suçluluk duygularının yönlendirdiği, çekingen, korku dolu bir kişi değil; kimliğinin bütünlüğünü muhafaza etmek adına, eşcinsel yönelimlerinin getirdiği zorlukları kabullenmek yerine, onları aşmaya hazır ve iradesi güçlü kişilerdir.

İnsanı diğer canlılardan ayıran en seçkin, en belirgin ve en müstesna vasfı iradesidir. İnsan iradesiyle insandır. Yani insanoğlu, kendi arzusuyla, kendi düşüncesiyle, kendisine has menfaatleri değerlendirip düşünerek; hangi şeyler faydalı, hangi şeyler zararlı bunları ayırt edebilen, hareket edebilen ve o konuda irade gücüyle ortaya çıkabilen tek varlıktır. Eşcinselliktede irade çok mühim bir husustur.

Kant, iradeyi şöyle tarif etmiştir. “Dünyanın ne dahilinde ne de haricinde irade gibi, kıymetli bir şey yoktur. Mal, makam ve sıhhat güzel kullanmak şartıyla kıymetlidir. İrade ise, mutlak kıymetlidir.Nietzsche’ye göre ise; güçlü insan, güçlü iradesi olan insandır. Güçlü insanla kastedilen, politik anlamda güçlü olan insan değildir, metafizik ve ahlak anlamında güçlü olan insandır. Böyle bir insan, hiçbir zaman kendini küçük ve zayıf hissetmez. Yani ahlakın işareti iradenin gücüdür. Ahlaklı olmak, kendinin efendisi olmaktır.

Eyleme vurulmayan eşcinsellik; tedaviye en iyi yanıt veren tiptir. Teadvide başarı, iradenin sağlam olmasına bağlıdır, başarısızlık da iradenin zıddı olan gevşeklikten kaynaklanır. Kur’an-ı Kerim’de bir ayette, “Gevşeklik göstermeyiniz, mahzun da olmayınız, inanıyorsanız mutlaka üstünsünüz.” (Al-i İmran:139) ifadesiyle üstün olmanın şartını gevşeklik göstermemeye bağlamaktadır. Gevşek olmamak iradenin sağlam olması, azimli olması demektir. Bu nedenle iradesi güçlü olan bu arkadaşlarımızın tedavileri genellikle yüzgüldürücüdür.

3-Eyleme Vurulmayan Eşcinsellik” üzerine 7 yorum

  1. buda uyuyor işte aynısı 2-3 hocam çok uzun sürüyormu ömrümde ilk defa size açılıyorum ne olur en kısa zamanda cevap yazın saygılar

  2. Öncelikle bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim.bütün tipleri okudum ve benim durumum 2-3’e çok uyuyor. Allah hiç kimsenin başına böyle bir imtihan vermesin gerçekten zor ve insan kendinden tiksiniyor.bu ruh halinden kurtulmak istiyorum kesinlikle. Sağlıklı bir erkek sağlıklı bir evlilik ve çocuğumun olmasını istiyorum.şimdiye kadar iki cinsiyet ilede cinsel bir ilişkim olmadı.bu durtüyu bastırdım hep, üzerinde çok da düşünmedim gelip geçer zannettim ama hiçde öyle olmadı. Yaşım 29 oldu ve ailem çevrem evlenmemi istiyor. Ama ben bu sorun yüzünden soğuyorum evlilikten ya evlenince eşimi cinsel yönden multu edemezsem veya okuduğum bazı yorumlarda evli olan kişilerin kendi cinsiyle ilişkiler yaşadığını. Şahsen böyle bir şey yaşamak istemem Allah’in huzuruna bu sapkinlikla çıkmak istemiyorum. Yazacağım o kadar çok şey var ki lütfen Allah rızası için bana bir yok gösterin ne yapmalıyım nasıl aşabilirım bu sorunu?

    1. Ben de muslumanim elhamdulillah . Ben 13umde fark ettim escinselligi. Epey arastirdim escinsel olma kategorilerinin cogu uyuyor bununla beraber dinimiz uygun gormuyor. Her ne kadar kacmaya calissak ta geri geliyor . Okulda dalga geciliyorum ve hu cok kotu . Psikolojik destek almaya calisiyorum ama korkuyorum yanlis anlasilacak diye . Cikmazda kaldim . Acaba dinde hastalik oldugu icin escinsellerin normal gorulmesi ve livatalik caiz olmus mudur bilemem . Ve en kotusu de bunu ergenligimde kesfetmem . Ayrica ricam dini hukumlere bakilmasi ben bulamiyorum bulan varsalutfen yazmaya erinmesin kaldim cikmazda .

  3. Bende eşcinselligimi içimde yaşayıp basritiyorum.hatta bilincimin altinda daha onceden yatan bazi sebeplerin olabilecegini düşünüyorum.farkli egilimlere yöneliyorum.herhalde.yardimci olursaniz sevinirim.desteklerinizi bekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir