4-Geçici Eşcinsellik

Ergenlik çağı genellikle cinsel duyguların çok yoğun yaşandığı bir ve cinsel kimliğin netleştirildiği bir dönemdir. Bu dönemde tutkulu arkadaşlıklar geliştirilebilir veya her iki cinsten hayran olunan kişilere karşı derin cinsel duygular beslenebilir ve cinsel yönelim konusunda kafa karışıklığı yaşanabilir.

Ergenlik döneminde hemcinslerle çeşitli cinsel deneyimler yaşanabilir. Bu deneyimler normaldir ve kişinin kendi cinselliğini keşfetmesinin bir parçasıdır ve bu nedenle ergen hemen etikenlenmemelidir. Çünkü cinsellik konusuna merak duymak ve bazı şeyleri denemek ergenlik döneminde normaldir. Ergenlerin çoğu öpüşme, sürtünme, sarılma, sevişme veya bazen de elbiselerinin üzerinden birbirlerinin vücuduna dokunarak cinselliği keşfetmeye çalışırlar. Hatta birbirlerine mastürbasyon yapabilirler. Bu nedenle geçici eşcinsellik; ergenlik döneminin başlarında görülebilen, genç kızların ve delikanlıların kendi cinsleriyle kurdukları yakın ilişkileri içerir. Bu ilişkiler heteroseksüel sevgiye geçiş aşamasında yaşanan geçici eğilimler olduğu için ciddi bir sorun oluşturmayabilir. Ergenlerde sık rastlanan deneme amaçlı girişimler, genellikle geçicidir ve varsa evde ya da çevrede özellikle kendi cinsinden birinin daha fazla ilgilenmesi ve çocuğun hayatında kısıtlama yapılmaması önerilmeli ve çocuğu eğilim ya da yöneliminden utanç duyması ya da hasta gibi hissetmesi önlenmelidir. Çünkü, eşcinsel duygular ve deneyimler yaşayan birçok ergen daha sonra heteroseksüel ilişkilere girebilir.

CİSED, yaptığı araştırmalarda, çocukluk ve ergenlik çağında eşcinsel dürtü ve eğilimlerin çok sık yaşandığını ama zamanla geride suçluluk ve günahkarlık duyguları bırakarak yavaş yavaş söndiğinü tespit etti. Bu tür deneyimler ergenler için genellikle bir sorun olmaz ve böyle bir durumda eşcinsellik söz konusu da değildir.

Otto Fenichel’e göreergenlerin aynı cinsten gruplar halinde toplanmayı yeğelemeleri bir olasılıkla sosyal etkenlere bağlıdır. Böylece ergenler karşı cinsin kışkırtıcı varlığından kaçındıkları gibi, aynı zamanda yalnız da kalmamış olurlar. Ancak kaçındıkları şey başlarına gelebilir ve cinsellikten sakınmak umuduyla kurulan arkadaşlıklar bazen eşcinsel yakınlaşmalara yol açabilir. Ergenler arasında ara sıra yıpalan eşcinsel denemeler, geçici olduğu sürece ve cinsel kimlikte saplanmalara yol açmadığı süre sağlıksız olarak değerlendirilmemelidir. Ancak eregenler hem yalnız olmaktan, hem de karşı cinsin heyecan verici varlığından kurtulmak için eşcinsel toplulukları yeğleyebilirler, buna dikkat etmek gerekir.

Cinsel kimliği konusunda kafası karışmış bir ergeni hemen etiketlemek yerine, doğru cinsel bilgileri aktarmak, ona zaman tanıyarak cinsel yönelim konusunu dikkatle irdelemesini sağlamak veya gerekirse bir cinsel terapistten yardım almak doğru bir seçenek olacaktır. Ayrıca geçici eşcinsellikte başvuran ergenin gizliliğine saygı gösterilmeli, izin verilmesi durumunda aile görüşmesi yapılmalı, ailenin ergeni ya da kendini suçlaması önlenmelidir. Ergeni izole etmenin doğuracağı kötü sonuçları bilimsel bir biçimde anlatmalı, eşcinsellik hakkında daha ayrıntılı bilgi verilmelidir. Ergenle özgüven arttırıcı çalışmalar yapılmalı, AİDS ve diğer riskler konusunda eğitim verilmelidir. Çünkü eşcinsel bir yaşam birçok soruna ve çatışmaya yol açabilir. Ergenler gereksiz yere abartılmış cinsel korkular yüzünden içten içe rahatsız olabilir ve değişik şikayetler geliştirebilirler. Bu nedenle gerçek cinsel bozuklukların ve özellikle cinsel sapıklıkların ne olduğunun ergenler tarafından iyi bilinmesi çok önemlidir. Ergen bildiği sorunlarla daha kolay başa çıkabilir.

Geçici eşcinsellik, tedaviye yanıt verebilen, ikinci sıradaki tiptir.

16 thoughts on “4-Geçici Eşcinsellik

 1. Ben vcok korkuyorum escinsel kalmaktan kendi cinsimle ilişkiye giriorum kızlara cok nadiren ilgi duyuorum göüslerim şişiyo cok korkuyorum bna bi care bulun 🙂

 2. bende bunu yaşıyorum korkuyorum eşcinsel kalmaktan çünkü yakınlaşma olduktan sonra utanç duyuyorum kendimden :(((

  1. eşcinsel olduğun için seni kendinden utanmaya sevk eden toplum utansın elbet bu toplum tarih sayfasında yargılanacaktır emin ol

 3. escinsel kalmak korkulacak bir seymi ki? içinden geldigi gibi yasamak en dogal hakkin ve bunu baskalari için degistirmeye çalisma, ruzgara karsi yelken açmak sadece seni yoracaktir, hayatini ruzgarin yonune birak, hissettigin gibi ol..sevgilerimle, deniz

  1. Böyle birşey hiç yaşamadım ve bu arada her insan kendini rüzgara bırakabiler ama asıl rüzgara karşı gelenler yükselebilir.

 4. Suan 16 yasındayım kadınlara ilgi duyuyorum fakat anüs'ümü parmaklıyorum erkeklere ilgi duymuyorum biseksüel olmaktan cok korkuyourum 🙁

 5. Türkiye'de durumun hala bu şekilde olduğunu görmek içler acısı.
  Eşcinsellik bir hastalık değildir ki tedavi edilsin. Doğanın normal bir varyasyonudur ve WHO(Dünya Sağlık Örgütü) 1993'de eşcinselliği hastalık lisetesinden çıkarmıştır. Doğanın varyasyonudur çünkü neredeyse tüm hayvan türlerinde de eşcinsellik gözlenir.
  Eğer bugün birileri eşcinselliği tedavi edeceğini söylüyorsa bu tamamen onur kırıcı ve sahte bir söylemdir. Türk psikiyatri kaynaklarına bakarsanız, hala eşcinselliğin egodistonik vs yalancı formalarından bahsederler. Kesinlikle bir önyargılı yaklaşımın sonucudur bu.
  Elbette insan istese bu yönelimini beyninde susturup, heteroseksüel ilişkiye yönlenebilir. Egodistonik (yalancı) eşcinsel dedikleri kavramın bu durumdan mutlu olmadığı için tedavi edilip değiştirilmesi gerektiğini söyleyen bir akım vardır, ama asıl sorun kişinin neden eşcinselliğini kabul etmediğidir ki, yine bu kavramın sonu kültürel yönlendirmelere bakar. Çünkü egodistonik dedikleri yalancı eşcinsel, öyle bir kültür çevresinde yetişmiş, zihninde öyle kalıplar oluşturulmuşdur ki, eşcinsellik onun ruhundan söküp atması gereken bir kavramdır. O zaman burada asıl hastalık önyargıdır, eşcinsellik değildir.
  Tabiki şuan toplumun bunu kabul edecek seviyeye ulaşması zaman alacak. Ama gerçek bilimsel kavramlar gereği, yapılması gereken şey, eşcinselliğin bir hastalık olmadığıdır.
  Saygılarımla..

 6. ben aslında eşcinselmiyim değilmiyim bilmiyorum hem kendi cinsimden hoşlanıyorum hemde karşı cinsden ben normalde erkeğim ama bilemiyorum genelikle kendimden yaşca büyük kadınlardan hoşlanıyorum 45 50 arası ama bilemiyorum kendimi konduramıyorum hep bir arzu hep bir istek var ama bilemiyorum ne yapcam bilemiyorum

 7. Arkadaş bunları kendi aklınla çözebilirsin, nefsine hakim olabilirsin, bunlardan kurtulmanın yolu namaz kılmak. Namaz kılmayı deneyin ne kaybedersiniz.

 8. 3 gün önce karşı cinse yani kadınlara ilgi duymaya başladım ve bu ilgi yavaş yavaş artıyor bu yüzden daha mutluyum ama biseksüel olurum diye korkuyorum biri bana yardım etsin 🙁

 9. Eğer rahatsızsanız terapi alın derim .dinimizde ve toplumda böyle şeyler kabul edilmiyor .yaşadınız bu sıkıntılar çocukluk dönemiden kalma depresyonların ve anne baba rolünün karışmasından kaynaklı . bu şekilde bir ilişki gerçek bir ilişki olmuyor çocuğunuz olmuyor mutlu olamıyorsunuz .bende bir eş cinseldim 28 yaşındayım ve terapi alıyorum zamanla düzelmeleri hissediyorsunuz özgüveninizi yüksek tutun kararlı olun kendinizi sevin eşinizi sevin eşiniz sizi anlıyacak ve sizi terapi edecektir .

 10. ya ben 13 yaşındayım ergenlik dönemindeyim çok fazla 31 çektim yavaş yavaş ilgim aaldı kızlara eşcinsel olarak kimseyle ilişkiye girmedeim fakat düşündüm bundan nefret ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir